DOLAR 32,9205 -0.38%
EURO 35,8797 -0.19%
ALTIN 2.528,10-0,88
BITCOIN 2203903-0,77%
İstanbul
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Metaverse Yatırımları ve Değişen Trendler

Metaverse Yatırımları ve Değişen Trendler

ABONE OL
Haziran 18, 2024 14:01
Metaverse Yatırımları ve Değişen Trendler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanal ve Artırılmış Gerçeklikte Başlangıç

Metaversenin temelini, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojisi oluşturuyor. Bu teknolojilerin gelişimi 2010’lu yıllarla birlikte ivme kazandı. ABD merkezli Oculus VR firmasının Facebook tarafından satın alınması, sanal gerçeklik teknolojisinin daha fazla gündeme gelmesini sağladı.

Metaverse Kavramının Yükselişi

2016’da piyasaya sürülen Pokemon GO oyunu, artırılmış gerçeklik teknolojisinin geniş kitlelere ulaşmasına katkıda bulundu. 2020’li yıllarla birlikte metaverse kavramı teknoloji devlerinin stratejilerinde yer almaya başladı. Facebook‘un Meta olarak isim değiştirmesi ve Microsoft‘un Mesh platformuyla sanal etkileşimlere odaklanması, bu alandaki gelişmelerin önemini gösterdi.

Metaverse Platformlarında Yatırımlar

Sandbox, Decentraland gibi platformlarda sanal arsa satışları milyonlarca dolarlık hacimlere ulaştı. Örneğin, 2021’de Decentraland’da bir sanal arsa 2,4 milyon dolara satıldı. Teknoloji meraklıları, ünlüler ve büyük markalar, metaversede varlık göstermek için arsa satın almaya başladılar.

Metaverse’de Reklamcılık ve İlgide Azalma

Metaverse, yeni bir dijital reklamcılık alanı olarak değerlendirildi. Ancak, sınırlı sosyal etkileşim, teknolojik altyapının yetersizliği ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle ilgi zamanla azaldı. Markalar, sanal dünyalardaki reklamların geri dönüş oranlarının düşük olduğunu fark ederek yatırımlarını azalttılar.

Arsa Fiyatlarında Düşüş ve Reklam Gelirlerinde Azalma

The Sandbox gibi metaverse platformlarında arsa fiyatları ciddi bir şekilde düştü. Ortalama metaverse arsa fiyatı 15 bin dolardan 1500 dolara gerileyerek yüzde 90’lık bir değer kaybı yaşandı. Reklam gelirleri de beklentilerin altında kaldı.

Metaverse geçen yıllara göre belki de önemini biraz yitirmiş olabilir, ancak teknoloji devlerinin bu alandaki çalışmaları devam ettirdiği sürece, metaverse‘in hala büyük potansiyele sahip olduğunu söylemek mümkün.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.