DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19673962,80%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Güney Afrika, İsrail Aleyhine Soykırım Davası Açtı

Güney Afrika, İsrail Aleyhine Soykırım Davası Açtı

ABONE OL
Aralık 30, 2023 04:10
Güney Afrika, İsrail Aleyhine Soykırım Davası Açtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Filistin, Güney Afrika’nın Hareketini Memnuniyetle Karşıladı

Filistin Dışişleri Bakanının Birleşmiş Milletler (BM) ve Uluslararası Kuruluşlardan Sorumlu Yardımcısı Ömer Avadallah, Güney Afrika’nın attığı adımı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Güney Afrika ve Filistin’in, “1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ne” taraf olduğunu hatırlatan Avadallah, İsrail’in soykırım suçunun uluslararası sistemdeki en önemli mahkeme hükmünde olan ICJ önüne getirilmesinin önemine değindi.

Güney Afrika’nın Sözleşmenin Maddesini Aktif Hale Getirmesi

Güney Afrika’nın sözleşmenin “acil ihtiyati tedbir alınmasını öngören” maddesini aktif hale getirdiğini kaydeden Avadallah, bu adımın İsrail’in saldırılarını durdurması için hızlı bir adım atılmasını istediğini belirtti. Pek çok ülkenin İsrail’in savaş suçları işlediğini açıkladığına dikkat çeken Avadallah, Güney Afrika’nın bu suçtan dolayı uluslararası sisteme adım atan ilk ülke olduğunu vurguladı.

Filistin, Uluslararası Adalet Divanından Yanıt İstedi

Filistin Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak Uluslararası Adalet Divanı’ndan Güney Afrika’nın talebine yanıt vermesini istedi. Aynı zamanda mahkemeden saldırıların durmasına ve suça ortak olan devletlerden vazgeçmelerine karar verilmesini talep etti.

Güney Afrika’nın Başvurusu

Güney Afrika, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere yönelik “Soykırım Sözleşmesi” kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal ettiği gerekçesiyle başvuruda bulundu. Güney Afrika, İsrail’in soykırımı önlemede başarısız olduğunu ve doğrudan kışkırtmaları kovuşturmadığını belirterek İsrail aleyhine tedbir kararına hükmedilmesini talep etti.

Soykırım Sözleşmesinin 9. Maddesi

Soykırım Sözleşmesinin 9. maddesine göre, bir devletin sözleşmenin maddelerini ihlal etmesi durumunda, diğer devletler, ihlal eden devlete karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda dava açabilir. ICJ, aciliyet gerektiren durumlarda ihtiyati tedbir kararı alarak ihlallerin durdurulmasına karar verebilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.