DOLAR 32,6046 -0.58%
EURO 34,9912 -0.72%
ALTIN 2.429,32-0,63
BITCOIN 2127967-1,22%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

B sınıfı ehliyet sahipleri artık A1 sınıfı motosikletleri de kullanabilecek

B sınıfı ehliyet sahipleri artık A1 sınıfı motosikletleri de kullanabilecek

ABONE OL
Şubat 10, 2024 05:00
B sınıfı ehliyet sahipleri artık A1 sınıfı motosikletleri de kullanabilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Resmi gazetede yayınlanan kararla B sınıfı ehliyet sahipleri A1 sınıfı motosikletleri kullanabilecek

En az 2 yıllık deneyime sahip B sınıfı ehliyet sahipleri, A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletleri de sürülebilecek. “Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e göre bu karar, resmi gazetede yayımlandı.

Gereken şartlar

Bu karara göre, B sınıfı ehliyete sahip olmanın yanı sıra, en az 2 yıl deneyime sahip olmak, gereken sağlık şartlarını taşımak ve son 5 yıl içinde sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak gerekmektedir.

Eğitim ve sınav

A1 sınıfı motosikletleri kullanmak isteyen kişilerin, belirlenen direksiyon eğitimi dersini tamamlamaları ve uygulama sınavında başarılı olmaları gerekmektedir. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi gerekmektedir.

Belirli kısıtlamalar

Bu karar çerçevesinde, Türkiye sınırları içerisinde A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilecek motosikletlerin ticari faaliyetlerde kullanılan motosikletler dışında olduğunu belirtmek gerekir.

Dikkat edilmesi gerekenler

İlgili yönetmeliğe göre, sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenirken, sürücü belgesi üzerine kod yazılmayacaktır. Ancak, isteyen kişiler 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler. Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin, ilgili şartlardan herhangi birini kaybetmesi veya sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınması durumunda, trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimler tarafından bu yetki iptal edilecektir.

Yönetmelik, yayım tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.