DOLAR 32,6371 0.27%
EURO 34,7901 0.3%
ALTIN 2.417,11-0,63
BITCOIN %
İstanbul
17°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Avrupalı Sosyal Medya Fenomenlerinin Reklam Yaptığı Ama Belirtmedikleri Tespit Edildi

Avrupalı Sosyal Medya Fenomenlerinin Reklam Yaptığı Ama Belirtmedikleri Tespit Edildi

ABONE OL
Şubat 15, 2024 11:00
Avrupalı Sosyal Medya Fenomenlerinin Reklam Yaptığı Ama Belirtmedikleri Tespit Edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AB tarafından yürütülen araştırmaya göre, Avrupalı sosyal medya fenomenlerinin çoğunluğu reklam yaptığı halde bunu belirtmiyor.

AB Komisyonu tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, Avrupalı sosyal medya fenomenlerinin yalnızca beşte birinin düzenli olarak reklam yaptığını belirttiği ortaya çıktı. Araştırmada 22 AB üye ülkesi ile Norveç ve İzlanda’daki 576 fenomenin Instagram, Facebook, TikTok, X, Snapchat, Twitch ve Youtube paylaşımları incelendi.

Yüzde 97’si Reklam Yapıyor, Beşte Biri Belirtiyor

Araştırma sonuçlarına göre, incelenen fenomenlerin yüzde 97’si paylaşımlarında bir firma veya markanın reklamını yapıyor ancak bunların yalnızca beşte biri düzenli olarak bunu açıkça belirtiyor. Bu durum, tüketici yasalarına uyum açısından bir sorun teşkil ediyor.

Ticari Faaliyet Yürüten Fenomenlerin Vergi Ödeme Oranı Düşük

Araştırmada incelenen fenomenlerin yüzde 78’inin ticari faaliyet yürüterek gelir elde ettiği tespit edildi. Ancak bu fenomenlerin yalnızca yüzde 36’sının vergi mükellefi olduğu belirlendi. Bu durum, vergi ödeme oranının düşük olduğunu gösteriyor.

Etiketleme Yerine İfadeler Kullanılıyor

Araştırma ayrıca, sosyal medya fenomenlerinin ticari içeriği açıkça belirtmek için “ücretli ortaklık” etiketi yerine “işbirliği”, “ortaklık”, “markaya teşekkür” gibi ifadeleri tercih ettiğini ortaya koydu. Bu da şeffaflık açısından bir sorun teşkil ediyor.

AB, Adil Ticari Faaliyet İçin Mevzuat Hazırlığı Yapacak

AB Komisyonu, sosyal medyada adil ticari faaliyetin sağlanması için konuya ilişkin mevzuat hazırlanması için çalışmalar yapacağını bildirdi. Bu çalışmaların, sosyal medya fenomenlerinin reklamlarını daha şeffaf bir şekilde belirtmelerini ve vergi ödemelerini artırmalarını hedeflediği belirtildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.