DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19667112,83%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AÖL Kayıt Yenileme İşlemleri Son Günü

AÖL Kayıt Yenileme İşlemleri Son Günü

ABONE OL
Şubat 9, 2024 08:01
AÖL Kayıt Yenileme İşlemleri Son Günü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim hayatına açık lise ile devam edenler için son gün bugün

Eğitim hayatına açık lise ile devam eden öğrenciler için AÖL kayıt yenileme işlemleri son günü geldi. Öğrencilik durumu “Donuk” veya “Silik” olan öğrenciler için AÖL kayıt yenileme işlemleri bugün mesai bitiminde sona erecek.

Kayıt yenileme tarihleri

  • 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı 1. Döneminde kayıt yenilememiş, öğrencilik durumu “Donuk” veya “Silik” olan öğrenciler için kayıt yenileme işlemleri 5 Şubat 2024 tarihi mesai bitiminde sona erecek.
  • Açık öğretim okulları 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı 1. Döneminde kayıt yenilemiş, öğrencilik durumu “Aktif” olan öğrenciler için kayıt yenileme işlemleri 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı 1. Dönem sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 24 Ocak 2024 tarihinde başlayacak olup 5 Şubat 2024 tarihi mesai bitiminde sona erecektir.

Ücret muafiyeti kapsamında olan öğrenciler

Ücret muafiyeti kapsamında olan öğrenciler kayıt yenileme işlemleri için 444 0 632 Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi’ne (MEBİM) ya da halk eğitimi merkezi müdürlükleri/irtibat büroları ile iletişime geçerek kayıt yenileme taleplerini iletmeleri gerekmektedir. Ayrıca, güncellenmesi gereken raporları sunmaları ve Engelli Sınav Hizmetleri bilgilerini kontrol ederek kayıt yenileme işlemlerinin tamamlandığını teyit etmeleri gerekmektedir.

AÖL Sınav Katılım Ücreti

Öğrenci adayları sınav katılım ücreti olan 160 TL’yi tüm bankaların banka veya kredi kartı ile odeme.meb.gov.tr adresinden ödeyebilir.

Ders Seçimi İşlemleri

Öğrenciler ders seçimi işlemlerini 5 Ocak 2024 – 5 Şubat 2024 tarihleri arasında Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden yapabilecektir. Kayıt işlemlerinin sona ermesinin ardından yapılan ders seçimi işlemleri dikkate alınmayacaktır.

Sınav Merkezi İşlemleri

Öğrenciler sınav merkezi belirleme ve güncelleme işlemlerini 5 Ocak 2024 – 5 Şubat 2024 tarihleri arasında Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden yapabilecektir. Kayıt işlemlerinin sona ermesinin ardından yapılan sınav merkezi belirleme ve güncelleme işlemleri dikkate alınmayacaktır.

Sınav Katılım Ücretlerinin İadesi

Sınav ücretini yatırıp sınav başvurusunu yapmayan ya da yanlış ücret yatıran adaylara ücret iadesi yapılır. Ücret iadesi, sınavın tamamlanmasından sonra MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesi tarafından gerçekleştirilir. Ücret iadeleri yalnızca T.C. Ziraat Bankası AŞ sistemleri aracılığı ile merkezi ödeme ekranlarından “MEB İade Bedeli” altında T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılarak gerçekleştirilir.

AÖL Kayıt Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

AÖL kayıt yenileme başvuru yeri il ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleridir. Aşağıdaki şartları taşıyan ve belgelendiren öğrenciler 444 0 632 MEBİM hattı üzerinden kayıt yenileme işlemlerini yaptırabilecektir:

  1. İstiklal madalyası verilmiş, vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlandığını
  2. Şehitlerin eş, çocuk, kardeş, anne veya babası olduğunu
  3. Gazi ve gazilerin eş, çocuk, anne veya babası olduğunu
  4. 15/07/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında mahkemeler tarafından üzerine tedbir konulduğunu
  5. İl/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu kararı ile Açık Öğretim Liselerine kayıt yaptıracak özel eğitim ihtiyacı olduğunu
  6. 08/03/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olduğunu
  7. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda kaldığını
  8. Sağlık kurulu raporu ile en az % 40 engelli olduğunu, belgelendirenler.

Açık Öğretim Lisesine önceki yıllarda kayıt yaptırmış olan öğrencilerden Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi’nde T.C. Kimlik Numaraları güncel veya kayıtlı olmayanlar bilgilerini güncelledikten sonra kayıt yenileme işlemini yaptırabilecektir. Bu durumdaki öğrenciler, öğrenci numarasının bulunduğu bir dilekçeyle durumunu anlatarak ekinde T.C. Kimlik Numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat edecektir. Halk Eğitimi Merkezi müdürlüğü dilekçeyi ve ekini [email protected] eposta adresine göndererek öğrencinin T.C. Kimlik Numarasının güncellenmesini sağlayacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.